Jak leczyć nowotwory? Alternatywa dla chemioterapii

Zdjęcie badanych materiałów

W badaniach wykorzystywane są materiały o strukturze dwuwymiarowej (2D)

Zbadanie właściwości przeciwnowotworowych i cytotoksycznych in vitro nowej rodziny nano-kryształów 2D karbidków i azotków tytanu (faz MXenes) oraz ich wpływu na komórki – to główny cel projektu realizowanego przez dr hab. inż. Agnieszkę Jastrzębską z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Jednym z ważniejszych zadań współczesnego społeczeństwa jest rozwiązanie problemu chorób nowotworowych. Skuteczność powszechnie stosowanej chemioterapii oraz rozwiązań polegających na bezpośrednim wnikaniu materiału terapeutycznego do komórek coraz częściej jest stawiana w wątpliwość. Dlatego naukowcy szukają innych rozwiązań. Podejście materiałowe w tym zakresie ma szansę zmienić dotychczasowe paradygmatyczne podejście.

– Chciałabym, że mój projekt przyczynił się do rozwoju alternatywnych do chemioterapii metod leczenia nowotworów i rozwoju nanomedycyny – mówi dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska.

Cały artykuł do przeczytania w cyklu Badania - Innowacje - Technologie>>>

W cyklu Badania - Innowacje - Technologie (BIT PW) publikujemy teksty o odkryciach i pomysłach pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Artykuły z cyklu BIT PW są dostępne w dwóch wersjach językowych:

Zachęcamy osoby prowadzące innowacyjne badania do kontaktu z Biurem ds. Promocji i Informacji (Sekcją ds. Popularyzacji Nauki) w celu zgłaszania swoich projektów: