Opublikowano: 17.11.2021 09:09

Absolwentka PW laureatką konkursu Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Zaprojektowany obiekt miałby szansę stać się ważnym punktem kulturalnym na mapie Głogowa, projekt: Iwona Krawiec

Mgr inż. arch. Iwona Krawiec zajęła pierwsze miejsce w konkursie Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Dziedzictwo kulturowe jako zasób rozwojowy”. Nagrodzona została praca inżynierska absolwentki Wydziału Architektury.

Praca naszej absolwentki pt. „Adaptacja wieży artyleryjskiej (Fortu Malakoff) w Twierdzy Głogów na centrum szkoleniowe z bazą noclegową dla somelierów i wytwórców win oraz wyrobów winiarskich” okazała się najlepsza w kategorii prac licencjackich i inżynierskich.

Komisja konkursowa doceniła „oryginalny, autorski projekt adaptacji zabytku oraz znakomity przykład rozwiązania problemu zachowania wartości zabytkowych i nadania obiektowi nowej, atrakcyjnej i pożądanej społecznie funkcji”.

Celem projektu było stworzenie całorocznego obiektu, który w wybranych okresach działałby jako centrum szkoleniowe skupiające plantatorów i naukowców zajmujących się, ciągle jeszcze raczkującą enologią - winoznastwem. Przez resztę roku obiekt pełniłby funkcję ośrodka enologicznego przeznaczonego dla turystów poszukujących nie tylko odpoczynku na łonie natury, ale również otwartych na poznawanie i degustacje win oraz przysmaków lokalnej kuchni.

Do pierwszej edycji konkursu można było zgłaszać prace obronione w latach 2018-2020, dotyczące kwestii szeroko pojętego zarządzania dziedzictwem, których elementem były oryginalne wyniki badań i analiz. Nadesłano 68 prac, w tym aż 13 z Politechniki Warszawskiej: 25 prac licencjackich i inżynierskich, 30 magisterskich oraz 13 doktorskich obronionych na uczelniach w całej Polsce.

Lista laureatów konkursu jest dostępna pod tym adresem.