Przejdź do treści

Zasady przyjęć na doktorat

Ogólne zasady

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej PW odbywa się w formie konkursu organizowanego dwukrotnie w ciągu roku akademickiego, w ramach poszczególnych dyscyplin naukowych. Kandydatem do Szkoły Doktorskiej może zostać osoba która:

  • posiada tytuł magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, uzyskany w Polsce lub innym kraju,   
  • uzyskała na dyplomie ukończenia studiów ocenę co najmniej dobrą,
  • nie jest doktorantem w innej szkole doktorskiej

 

Rejestracja kandydatów do szkoły Doktorskiej odbywa się w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu IRK. Przed przystąpieniem do rekrutacji kandydat powinien skontaktować się z wybranym przez siebie  potencjalnym promotorem w celu uzyskania jego zgody i określenia wstępnej tematyki pracy doktorskiej.

Warunkiem przyjęcia jest dostarczenie kompletu wymaganych dokumentów, uzyskanie co najmniej 60% punktów w postępowaniu konkursowym oraz znalezienie się w granicach limitu przyjęć wyznaczonego dla danej dyscypliny naukowej.

Wyszukiwarka promotorów

W procesie rekrutacji jednym z niezbędnych dokumentów jest Zarys koncepcji pracy badawczej wraz z oświadczeniem potencjalnego promotora. W związku z tym przed przystąpieniem do rekrutacji znajdź potencjalnego promotora i skontaktuj się z nim w celu ustalenia planowanego zagadnienia badawczego, ponieważ w systemie IRK nie będzie możliwości wyboru zagadnienia z listy.

W znalezieniu potencjalnego promotora pomocna będzie wyszukiwarka promotorów i zagadnień badawczych. Znajdziesz tu wykaz promotorów, sprawdzisz limity miejsc do konkretnych osób, a także zapoznasz się z obszarem badawczych zainteresowań potencjalnych promotorów. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące konkretnego promotora znajdziesz w Repozytorium PW – klikając w ikonkę osoby, zostaniesz przeniesiony we właściwe miejsce.

Potencjalnego promotora możesz szukać również po obszarze badawczym i dyscyplinie naukowej. Przydatne zakładki znajdziesz w lewym górnym rogu wyszukiwarki.

W dodatkowym polu „Szukaj” możesz wpisać słowo kluczowe lub nazwisko potencjalnego promotora – w ten sposób również znajdziesz interesujący Cię obszar badawczy oraz osoby, które prowadzą działalność naukowo-badawczą w konkretnej dyscyplinie.

Doktorat wdrożeniowy

Przedmiotem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami.

Program składa się z modułów:

„Doktorat wdrożeniowy I” – w ramach którego wspierane jest przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie innym niż określony w pkt 2, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów zatrudniających doktorantów

„Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja i technologie kwantowe” – w ramach którego wspierane jest przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów zatrudniających doktorantów.

„Doktorat wdrożeniowy III – metrologia” – w ramach którego jest wspierane przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie wykorzystania metrologii w procesach technologicznych i społecznych, w tym związanych z rozwojem technologii cyfrowych oraz najnowszych technologii w obszarach zdrowia, środowiska, energii i zaawansowanych technik pomiarowych.

Rekrutacja w ramach projektów

O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej mogą ubiegać się kandydaci, którzy w ramach zewnętrznego projektu lub programu uzyskali stypendium w wysokości co najmniej równej stypendium doktoranckiemu, przyznane im na okres nie krótszy niż 3 lata od momentu ewentualnego podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej. Rekrutacja takich kandydatów może odbywać się zarówno w terminach przewidzianych w harmonogramie rekrutacji na dany rok akademicki, jak i poza nimi, w szczególności gdy jest to uzasadnione założeniami projektu lub programu, w ramach którego dana osoba kandyduje do Szkoły Doktorskiej.

Rekrutacja w ramach projektu odbywa się poza limitami przyjęć określonymi przez Rektora PW, jednakże, podobnie jak rekrutacja w trybie „tradycyjnym” ma charakter konkursowy, co oznacza, że niezależnie od wcześniejszego spełnienia wymagań koniecznych do zakwalifikowania się do danego projektu, niezbędne jest spełnienie przez Kandydata minimalnych wymogów określonych w regulaminie rekrutacji, niezbędnych do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej. Postępowanie konkursowe prowadzone jest przez zespół kwalifikacyjny z danej dyscypliny naukowej.

W przypadku, gdy rekrutacja w ramach projektu ma miejsce w terminach przewidzianych w harmonogramie rekrutacji, kandydat ma możliwość zarejestrowania się w formie elektronicznej, z wykorzystaniem uczelnianego systemu IRK, który pozwala na wygenerowanie wszystkich niezbędnych formularzy. Rekrutacja poza harmonogramem odbywa się bez wykorzystania systemu IRK. W celu uzyskania formularzy poszczególnych dokumentów rekrutacyjnych należy skontaktować się z przewodniczącym Komisji Rekrutacyjnej Szkoły Doktorskiej. Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej jest również osobą, z którą należy skontaktować się w sprawie wszelkich ustaleń formalno-organizacyjnych.

Warunkiem przystąpienia do rekrutacji w ramach projektu jest wcześniejsze dostarczenie potwierdzenia o pozytywnym zakwalifikowaniu się do projektu (np. w postaci protokołu z postępowania konkursowego zorganizowanego na potrzeby projektu) jak również przedłożenie oświadczenia (link) dotyczącego finansowania stypendium doktoranckiego w ramach projektu.

Procedura:

  1. zakwalifikowanie się kandydata do projektu (zewnętrzna procedura konkursowa)
  2. dostarczenie do Szkoły Doktorskiej potwierdzenia o zakwalifikowaniu się do projektu oraz oświadczenia dotyczącego przewidzianego finansowania stypendium
  3. zarejestrowanie się w elektronicznym systemie IRK i wgranie niezbędnych dokumentów (jeśli rekrutacja odbywa się w terminach objętych harmonogramem)
    lub
    kontakt z Przewodniczącym Komisji Rekrutacyjnej w celu ustalenia terminów postępowania konkursowego i uzyskania formularzy dokumentów (jeśli rekrutacja odbywa się poza harmonogramem rekrutacji na dany rok akademicki)
  4. udział w postępowaniu konkursowym (w szczególności w rozmowie kwalifikacyjnej, o terminie której kandydat zostanie powiadomiony przez przewodniczącego zespoły kwalifikacyjnego właściwego dla danej dyscypliny)
  5. ogłoszenie wyników postępowania konkursowego i decyzji dotyczącej przyjęcia kandydata do Szkoły Doktorskiej