Przejdź do treści

Opublikowano: 29.04.2024 10:56

M-ERA.NET Call 2023 – trzy projekty z udziałem naukowców z PW

fot. freepik.com

Nasi badacze będą uczestniczyć w trzech międzynarodowych projektach dotyczących nauki o materiałach i inżynierii materiałowej. Finansowanie zapewni Narodowe Centrum Nauki. 

Konsorcja złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z 29 krajów mogły zgłaszać się do konkursu M-ERA.NET Call 2023. Jego organizatorem jest sieć M-ERA.NET 3, do której należy Narodowe Centrum Nauki. Tematyka konkursu obejmowała zakres nauk o materiałach i inżynierii materiałowej. 

ULTRADRY

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej są kierownikami polskich zespołów w dwóch projektach. Pierwszy z nich to ULTRADRY, czyli „Uwolnienie potencjału zrównoważonej i wolnej od rozpuszczalników produkcji elektrod do ogniw litowo-jonowych”. 

– Celem projektu jest unowocześnienie produkcji ogniw zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi prof. dr hab. inż. Marek Marcinek z Wydziału Chemicznego, który pokieruje badaniami. 

W ramach prac elektrody do ogniw litowo-jonowych (LIB) przygotowane zostaną „na sucho”, czyli bez użycia rozpuszczalników, co również pozwoli zmniejszyć całkowite zużycie energii podczas produkcji. Ograniczona zostanie także zawartość szkodliwych substancji znajdujących się w spoiwie i elektrolicie. 

– Projekt przyczyni się do tego, aby europejska produkcja ogniw stała się mniej kosztowna, bardziej zrównoważona i energooszczędna – podkreśla prof. dr hab. inż. Marek Marcinek. 

SusHiBatt

– Rozwój niezawodnych, bezpiecznych, a jednocześnie wydajnych i efektywnych kosztowo akumulatorów jest kluczowym elementem zrównoważonej mobilności i dostaw energii – mówi dr hab. inż. Leszek Niedzicki, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego. – Jednak zwiększone wykorzystanie baterii wymaga podjęcia działań oszczędzających zasoby i zwiększających wydajność i ich użycia – dodaje. 

Obecnie na rynku dominują akumulatory litowo-jonowe. Tańszą i bardziej zrównoważoną alternatywę stanowią akumulatory metalowo-jonowe (MIB), chociaż ich poziom gotowości technologicznej jest obecnie nadal stosunkowo niski. Obiecującą opcją są również baterie dwujonowe (DIB), szczególnie korzystne pod względem stabilności cyklicznej, gęstości mocy oraz aspektów środowiskowych i kosztowych. 

To, co w obu rozwiązaniach najlepsze, spróbują wykorzystać naukowcy uczestniczący w projekcie „Zrównoważone wysokonapięciowe akumulatory oparte na hybrydowych katodach umożliwiających dwujonowe magazynowanie energii” – SusHiBatt. 

– Opracujemy nowatorską koncepcję hybrydową, która łączy w sobie wyjątkowe zalety MIB i DIB oraz zapewni synergię w zakresie możliwości szybkiego ładowania – mówi dr hab. inż. Leszek Niedzicki, prof. uczelni, kierownik projektu. 

Nowe materiały dla fotoniki

Nasi naukowcy będą również uczestniczyć w projekcie mającym na celu opracowanie nowych materiałów optycznych i dla fotoniki terahercowej, które obejmują nano/mikrostruktury charakteryzujące się znacznie zwiększoną aktywnością. Wykorzystają w tym celu hybrydowe komórki ciekłokrystaliczne (HLC).

Opracowane technologie, materiały i elementy będą mogły zostać wdrożone przez firmy fotoniczne i mikroelektroniczne, a także przez małe i średnie przedsiębiorstwa produkujących elementy fotoniczne i urządzenia sterujące wiązką dla różnych zakresów optycznych. 

Liderem projektu „Optycznie adresowany szybki interfejs nieorganiczno-organiczny dla zaawansowanej optyki i terahercowej fotoniki” jest Wojskowa Akademia Techniczna, a jednym z wykonawców jest grupa z Wydziału Fizyki pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Tomasza Wolińskiego. 

W ramach konkursu Narodowe Centrum Nauki sfinansuje dziewięć projektów z udziałem naukowców z Polski. Na realizację badań otrzymają łącznie 2 mln euro. 

Wyniki konkursu dostępne są na stronie Narodowego Centrum Nauki

Podobne tematy: